
Naast de versie van 8 vrijdagmiddagen in het Noorden, nu ook in de vorm van 2×2 dagen midden in het land!
Het lichaam mee in therapie:
Ontdek hoe focus op het lichaam kan helpen bij het werken met mensen.
Nu voor het eerst midden in het land én in compacte vorm!
Werk je met mensen die vastlopen door stress, spanning of oude patronen? Wil je beter begrijpen hoe lichaam en geest samenwerken? En hoe je signalen van het lichaam mee kunt nemen bij herstel en groei?
In een samenwerking tussen Helen Catsburg en Marlene Koekkoek ontwikkelde zich een wetenschappelijk onderbouwde én praktische training. Je leert hoe het zenuwstelsel reageert bij stress, (on)veiligheid en verbinding en hoe dit zichtbaar wordt in houding, ademhaling, gevoelens en gedrag. Je leert over hechting in relatie tot het zenuwstelsel. Je leert observeren bij je client en in jezelf. Vanuit verschillende stromingen bieden we handvatten, interventies en zienswijze mee; waarbij de focus ligt op het lichaam en wat daar gebeurt. We laten je stap voor stap zien hoe je deze kennis kunt gebruiken in gesprekken en begeleiding. Zodat je samen met cliënten naast met cognitief en ‘top down’ ook de bottom up lichamelijke signalen en sensaties kunt gebruiken en zo kunt werken aan diepgaande en duurzame verandering van impliciete patronen.
Na succesvolle edities in het noorden bieden we de training nu voor het eerst meer centraal in het land aan. En in plaats van in acht losse dagdelen kun je nu in vier compacte en inspirerende dagen de kern van deze manier van werken ontdekken.
Tijdens de training krijg je theorie, maar vooral veel oefening. Je gaat zelf ervaren hoe je lichaam reageert in verschillende situaties en hoe je daar bewuster mee kunt omgaan. Zo ontwikkel je nieuwe vaardigheden die je meteen kunt toepassen – in je werk én in je eigen leven.
📌 Trainers: Marlene Koekkoek & Helen Catsburg Beide GZ-psycholoog, EMDR practitioner en Lichaamsgericht werkend psycholoog NiP, daarbij heeft Marlene de registratie Sensorimotor Psychotherapist en is Helen geschoold in het lichaamsgericht werk met systemisch accent. 📌 Duur: 4 dagen (voorheen 8 dagdelen) 11-12 februari en 20-21 maart 2026
📌 Locatie: De Comice, Congrescentrum in Harmelen.
📌 Groepsgrootte: 10-16 deelnemers
📌 Kosten: € 1.775 (lunch, koffie/thee etc inbegrepen)
(Accreditatie bij de VEN en voor POH aangevraagd.)
💌 Meer weten of je aanmelden? Stuur ons gerust een bericht:
praktijk @praktijkkoekkoek.nl | info@helencatsburg.nl
Hartelijke groet,
Helen Catsburg & Marlene Koekkoek
Het lichaam mee in de therapie; een jaartraject lichaamsgericht werken.
Omschrijving
Een jaartraject van 8 vrijdagmiddagen gericht op het waarom en hoe te werken met lichaamsgerichte interventies. 1 vrijdagmiddag 1x in de maand. Tijdsbesteding tussendoor, 4-8 uur.
Een combinatie van theorie en praktijk. Ervaringsgericht leren op basis van aantal basiselementen uit de theorie, gericht op toepassing en het eigen maken.
We worden als mensen geboren als ‘ervarende’ wezens. Ons zenuwstelsel is vanaf het eerste moment bezig informatie te verzamelen. Het merkt op wat er van extern op ons afkomt en wat er intern in ons lichaam gebeurt. Op basis van deze gezamenlijke informatiewordt een passende reactie in gang gezet. Deze reacties kunnen zich ontwikkelen tot patronen en strategieën. Bewust maar vooral onbewust. Er zijn universele patronen te ontdekken die eigenlijk voor iedereen gelden en tegelijk ontwikkelen mensen ook op basis van persoonlijke ervaringen een blauwdruk voor eigen impliciete, vaak automatische patronen en strategieën.
Menselijk gedrag, voelen en denken, wordt dus in grote mate bepaald door die onbewuste automatische processen in ons zenuwstelsel en de verwerking in het brein. Door daar bewust van te worden, er contact mee te leren maken en nieuwsgierigheid naar de mogelijkheden te ontwikkelen kunnen we bijdragen aan groei, verandering en meer keuzevrijheid bij cliënten
Lichaamsgericht werken gaat wat ons betreft over werken vanuit bovenstaande kennis. Hoewel specifieke fysieke interventies onderdeel kunnen zijn van lichaamsgericht behandelen, wordt vooral door het hebben van kennis en het bewust zijn van die onderliggende processen de mogelijkheden om het lichaam mee te nemen in therapie veel breder. Dit kan dan ook juist geïntegreerd worden in eigen specifieke expertise en bestaande behandelvormen.
Doel
– Je doet kennis op over de werking van het zenuwstelsel en autonome processen.
– je doet kennis op over de verschillende niveaus van informatieverwerking;
cognitief, emotioneel en sensomotorisch.
– Je leert deze processen herkennen bij jezelf, in je eigen ervaringen en bij je cliënten.
– Je leert concreet hoe je deze processen kunt beïnvloeden.
– je kunt indiceren wanneer lichaamsgerichte aandacht op zijn plek is.
– je leert afstemmen op je client, op je zelf, en daarmee het contact optimaliseren.
– je bent zelfbewust op het gebied van je eigen ervaringen, grenzen en valkuilen.
Inhoud per dagdeel
Elke les zal zowel theoretische basis meegeven, door middel van eigen ervaring werken naar belichaamde kennis en praktische handvatten voor je eigen praktijk. Afhankelijk van de vraag van de groep kan dit in de loop van het traject iets aangepast worden.
1. Het waarom en de aard van het lichaamsgericht werken wordt uitgediept, en de verschillende manieren om hier invulling aan te geven. Zowel een kennismaking met theoretische onderbouwing als de persoonlijke motivatie en eigen proces in de integratie van denken, voelen en doen.
2. De onderliggende processen in het zenuwstelsel bij het verzamelen van informatie worden langsgegaan. Deze processen worden gekoppeld aan de toestanden waarin het zenuwstelsel en de uitingsvormen hiervan.
3. De (vroege) ontwikkeling en hechting als belangrijk mechanisme, het relationele zenuwstelsel. Dit gekoppeld aan specifieke lichamelijke uitingsvormen en het ontstaan van lichaamsbeeld en zelfbeleving.
4. Vervolg van hechting en nu gericht op het therapeutische contact, de co- regulatie en overdracht komen aan de orde specifiek bij lichaamsgericht werken.
5. Emoties en emotieregulatie en de rol van lichamelijke sensaties. Het specifieke werken gericht op felt-sense.
6. Verschillende werkvormen om het lichaam mee te nemen in de therapie. O.a. imaginatie, meditatie, vertragen en ‘tracking’.
7. Het inzetten van aanraking, werken op de (contact) grens en mogelijkheden zonder aan te raken. Valkuilen, protocollen en fasering in de therapie t.a.v. dit onderwerp.
8. Afbakening en integratie van het lichaamsgericht werken. Wanneer wel en wanneer niet. Bewustwording van grenzen, verantwoordelijkheden en zelfzorg.
Tussen de dagdelen door worden deelnemers gevraagd om literatuur door te nemen, eigen reflectie te doen, eventuele opdrachten te doen en is er een mogelijkheid om samen te komen in kleinere groepjes met een bepaald thema.
Docenten:
Helen Catsburg is Gz-psycholoog, Lichaamsgerichtwerkend psycholoog NiP en EMDR Practitioner. Ze heeft haar eigen bedrijf waar ze deskundigheidsbevordering, supervisie, coaching en therapie aanbiedt. Samen werken om kennis en ervaring met elkaar te verbinden, en zo bewust worden van dieperliggende patronen én nieuwe sporen aan leggen, is haar core business. Opgeleid als regulier psycholoog, en in het lichaamsgericht en systemisch werken.
Marlene Koekkoek is Gz-psycholoog, Lichaamsgerichtwerkend psycholoog NiP en EMDR Practitioner. Ze is werkzaam in haar eigen praktijk. Sinds 2008 doet ze bewust ervaring op in het betrekken van het lichaam bij de behandeling na het doen van diverse opleidingen waaronder Sensorimotor Psychotherapy level 1 en 2 en Polyvagaal theorie in de therapie. Down-to-earth, humoristisch, empathisch en contact maken omschrijft haar.
Procedure:
Na aanmelding volgt er een contact met één van de twee docenten. Hierin maken we kennis en we bespreken of de inhoud aansluit bij jouw vraag en behoeften. We kijken of je vooropleiding en huidige ervaring/werk aansluit. Dit doen we ook met het oog op het groepsproces.
We staan stil bij het ervaringsgerichte element en de bereidheid en containment om met jezelf en eigen materiaal te werken.
Literatuur: Wordt later bekend gemaakt en/ of tijdens de training verstrekt.
Data in 2025: 28 maart, 25 april, 16 mei, 11 juli, 19 sept en 17 okt. 14 nov. 12 dec. Van 13-17 uur.
Waar: Kuzumerweg 26, 9862 TC Sebaldeburen.
Kosten: de gehele training zal 1450.- bedragen.
Voor wie:
Psychologen, psychiaters met therapie ervaring, vaktherapeuten, en andere disciplines die ervaring hebben met therapie en werken met cliënten. Neem gerust contact op om te overleggen of je in aanmerking komt.
Accreditatie word nog verder uitgezocht en informatie volgt later.
Met vriendelijk groeten
Helen en Marlene